sayrem
17 بهمن 1401 - 14:11

قبل از خرید کانکس چه نکاتی را باید بدانیم؟

قصد داریم در ادامه نکات الزامی را که در این زمینه باید رعایت شود مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، با توجه به اینکه خرید هر نوع کالای صنعتی مثل کانکس مسکونی یا کانکس ویلایی احتیاج به اطلاعات کافی و دانش فنی دارد لازم است مواردی را پیش از خرید این محصولات در نظر بگیریم تا انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشیم. کانکس‌های ویلایی یا مسکونی جزو اقلامی نیستند که ما هر روز بخواهیم قصد خرید آنها را داشته باشیم از این رو در زمان خرید آنها نیاز به مقداری تحقیق خواهیم داشت. قصد داریم در ادامه نکات الزامی را که در این زمینه باید رعایت شود مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی و شناخت انواع کانکس

کانکس‌ها یا ساختمان‌های پیش ساخته بر اساس نوع و مشخصاتی که دارند در مدل‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. برای تعیین قیمت کانکس‌ها عوامل مهم و تعیین کننده‌ای وجود دارد که شامل: شکل، ابعاد، جنس، کاربرد، کاربری، پلان یا نقشه کانکس‌ها می‌شود.

یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که افراد در هنگام خرید کانکس مسکونیباید مد نظر قرار بدهند جنس این سازه‌ها است که ممکن است به شکل کامپوزیتی، ساندویچ پانل، ورقه ای، بتنی و … باشند. یکی از عوامل بسیار مهم در خرید کانکس و تعیین قیمت آنها جنس کانکس می‌باشد. در این بین باید بدانید که کانکس ویلایی معمولاً به صورت ساندویچ پانل و ورقه ای تولید می‌شود. کانکس‌های ورقه ای را اغلب با استفاده از ورق‌های عادی یا گالوانیزه مجهز می‌کنند. جالب است بدانید که این ورق‌ها عایق نیستند و همین امر باعث فرسوده شدن سریع آنها می‌شود. مسلماً باید انتظار داشته باشید که این نوع کانکس‌ها به تعمیرات و بازسازی بیشتری نیاز خواهند داشت. اما نکته مهمی که باعث شده این نوع کانکس‌ها همیشه مشتریان خاص خود را داشته باشند ارزان بودن آنها می‌باشد.

در مقابل کانکس‌هایی هستند که جنس آنها از ساندویچ پانل می‌باشد و در برابر عوامل مختلف مانند حرارت و صدا عایق می‌باشند. این نوع از کانکس‌های مسکونی به دلیل خاصیت عایق بودن آنها از پایداری بیشتری برخوردار هستند و طبیعتاً دیرتر از نوع دیگر دچار کهنگی و پوسیدگی می‌شوند. کانکس مسکونی ساخته شده از ساندویچ پانل از نمای داخلی و خارجی زیبایی برخوردار است و در موارد متعددی احتیاج به پیاده سازی دکوراسیون خاصی نخواهند داشت. نکته‌ای که در رابطه با این نوع کانکس وجود دارد قیمت بالاتر آنها نسبت به کانکس‌های ورقی است که با توجه به هزینه‌های تعمیر و بازسازی کانکس‌های ورقی خرید این نوع کانکس ویلایی در دراز مدت مقرون به صرفه تر می‌باشد.

البته نوع دیگری از کانکس‌ها در بازار وجود دارند مانند کانکس‌های کامپوزیتی یا فایبرگلاس و کانکس‌های بتنی این مدل‌ها محبوبیت چندانی ندارند.

نوع کاربری کانکس

پیش از هر چیز در هنگام خرید کانکس باید نوع کاربری آن را مشخص کنید. به این دلیل که صرف نظر از سایر ویژگی‌های کانکس مانند جنس، شکل، ابعاد و...

یکی از موارد تأثیرگذار در قیمت این سازه‌ها برخورداری از سایر تجهیزات، امکاناتی است که در آنها وجود دارد. کانکس‌هایی که با کاربری مسکونی طراحی شده اند یا کانکس ویلایی با توجه به نوع کاربری که دارند به تجهیزات و واحدهای بهداشتی مانند تأسیسات فاضلاب، لوله کشی و....نیاز دارند. یکی دیگر از مواردی که برای کانکس مسکونی بسیار حائز اهمیت است عایق بودن آن در مقابل سرما و گرما است. با توجه به اینکه یک کانکس اداری الزاماً نیاز به این تجهیزات و امکانات نخواهد داشت و بیشتر نصب تجهیزات اداری در آن حائر اهمیت است.

نوع دیگری از کانکس‌ها وجود دارند که کانکس‌های سالنی یا هایپرمارکت هستند و از آنها برای ایجاد فروشگاه و سوله‌ها استفاده می‌شود. کانکس‌های نگهبانی یکی دیگر از انواع این سازه‌ها به شمار می‌روند این نوع از کانکس‌ها دارای طراحی و ابعاد کوچک‌تری نسبت به سایر انواع است. با این توضیحات متوجه شدیم که یکی از عوامل که باید پیش از خرید کانکس به آن توجه کنیم نوع کاربری این سازه‌ها است.

کانکس نگهبانی

استعلام دقیق مشخصات فنی کانکس‌ها

نکته دیگری که پیش از خرید کانکس باید به آن توجه داشته باشید علی الخصوص در هنگام خرید کانکس ویلایی استعلام دقیق مشخصات فنی این سازه‌ها است شما باید از تعداد، نوع تجهیزات و مصالحی که در ساخت این سازه‌ها به کار رفته است اطلاعات دقیقی داشته باشید. این امر موجب می‌شود بتوانید در قیاس با نمونه‌ها و استعلام‌های دیگر قضاوت عادلانه تر و بهتری داشته باشید و تصمیم گیری را برای انتخاب بهتر آسان می‌کند.

مشخصات و ویژگی‌های فنی کانکس‌ها شامل: درب و پنجره، کفسازی و نوع کفپوش، شاسی کشی، اسکلت بندی، پوشش خارجی و داخلی، عایق جداره‌ها، قلاب، اتصال جزئیات و موارد دیگر می‌باشد که لازم است به شکل دقیق در مورد آنها استعلام بگیرید.

کیفیت طراحی و ساخت کانکس‌ها

یکی از مهمترین مواردی که در پیش فاکتور کانکس مسکونی و مدل‌های دیگر به همراه مشخصات فنی آن ذکر می‌شود کیفیت طراحی و ساخت کانکس است. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشیم کنترل کیفی هر مرحله از تولید محصولات پیش ساخته می‌باشد. دقت داشته باشید در هنگام خرید این سازه‌های پیش ساخته فروشنده موظف است این موارد را به شکل دقیق در اختیار شما قرار دهد. نکته مهم دیگر این است که باید به فرایند ساخت کانکس در هر مرحله بر اساس تحقق مواردی که در فاکتور ذکر شده است نظارت لازم را داشته باشید. بنابراین توصیه می‌شود پیش از خرید کانکس بهتر است از کارگاه یا کارخانه تولید کننده کانکس بازدید داشته باشید تا بتوانید این موارد را به شکل دقیق مورد بررسی قرار دهید.

امکانات و تجهیزات کانکس

باید بدانید که در هنگام خرید کانکس لازم است به شکل دقیق متعلقات جانبی، امکانات و تجهیزات کانکس به همراه نوع و کیفیت آنها در قرارداد ذکر شود. به این دلیل که لوازم قابل نصب و جزئیاتی که به همراه کانکس‌ها هستند بر روی قیمت و کیفیت آنها تأثیر زیادی بر جای می‌گذارند.

به عنوان مثال یک کانکس ویلایی که دارای واحد آشپزخانه یا سرویس بهداشتی است باید جزئیاتی مانند نوع لوله کشی، فن، تهویه، سینک، گاز، نوع کابینت‌ها، شیرآلات و.... را در قرار داد ذکر کنید.

حمل و نقل کانکس

قیمت را به عنوان معیار قرار ندهید

با توجه به اینکه قیمت کانکس مسکونی و دیگر انواع آن به عنوان یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین پارامترها در خرید کانکس به شمار می‌رود اما همه قضیه هم نیست. با توجه به مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم مواردی مانند مشخصات فنی، مصالح و لوازم مصرفی، کیفیت مواد، نحوه و موعد تولید و تحویل، شرایط پرداخت هزینه، مدت زمان بین ساخت و نصب سازه، حمل و نقل و.....می‌باشند. همانطور که قبلاً اشاره کردیم این موارد می‌توانند در هزینه‌های ساخت کانکس‌های پیش ساخته تأثیر زیادی بگذارند که باید در هنگام خرید و استعلام قیمت آنها را از فروشندگان بپرسید.

با تمام این تفاسیر باید بگوییم که قیمت کانکس به عنوان یک عامل تعیین کننده در خرید آن می‌باشد. بنابراین پیش از اقدام به خرید هر نوع کانکس لازم است به شکل حداقلی از دو یا چند کارگاه یا شرکت سارنده کانکس قیمت و مشخصات فنی مدل مورد نظرتان را استعلام کنید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1022530