sayrem
26 دی 1401 - 12:46

مانعی کوچک برای آموزش‌های بزرگ/ نبود سرویس روستاییان مشتاق را ازآموزش محروم کرده است

مسئول فنی و حرفه‌ای ابرکوه: گفت: زیادی مسافت و نبود سرویس ایاب و ذهاب، روستاییان مشتاق را از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای محروم کرده است.

جواد یعقوب‌زاده، مسئول فنی و حرفه ای شهرستان ابرکوه، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از یزد، یکی از مشکلات آموزش برای متقاضیان در این مرکز را فقدان وسیله ایاب و ذهاب و بُعد مسافت تا مرکز شهر عنوان و اظهار کرد: قریب به ۲۰۰ کارآموز و متقاضی آموزش در روستاهای بخش‌های مرکزی و بهمن وجود دارند که هزینه رفت‌وآمد بالا را می‌توان علت عدم شرکت تعداد زیادی از آنان در دوره‌های مفید و با ارزشی که در مرکز برگزار می‌شود، دانست.

وی افزود: با توجه به این‌که آموزش‌های خاص را به علت غیرقابل‌ انتقال بودن تجهیزات کارگاهی نمی‌توان در روستاها برگزار کرد و از سوی دیگر اعزام مربیان به روستاها برای کارآموزان هزینه‌های سنگینی در بر خواهد داشت، وجود یک وسیله نقلیه جهت جابجایی کارآموزان نه تنها در بخش‌های مرکزی و بهمن کارآمد است؛ بلکه در خود شهر نیز گره‌گشا است.

واحدهای تولیدی از تجهزات به روز فنی و حرفه‌ای بهره‌مند شوند

مسئول مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای امام حسین (ع) شهرستان ابرکوه با بیان این‌که یکی از اهداف مجموعه فنی و حرفه‌ای برگزاری دوره‌ها به صورت مساوی در شهر و روستا است، گفت: با توجه به این‌که برگزاری دوره‌های مختلف و آموزشی ک منجر به اشتغال شود، یکی از راهکارهای جلوگیری از مهاجرت افراد از روستا به شهر است، در حد توان تلاش می‌کنیم تا به درخواست‌های روستائیان نیز پاسخ مثبت بدهیم.

یعقوب زاده در ادامه خواستار مشارکت و حمایت سایر ارگان‌ها شد و اذعان کرد: با وجود تجهیزات کامل و به‌روز مستقر در مرکز، می‌طلبد که واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان جهت برگزاری دوره‌های تکمیلی برای کارگران و افزایش مهارت آنان این دوره‌ها را مدنظر قرار داده و همچنین درخواست‌های خود جهت نیروی کار را به ما ارائه دهند تا بتوانیم نیروی کار مورد نیاز آنان را آموزش دهیم.

وی با بیان این‌که از ابتدای سال تاکنون قریب به هزار کارآموز در دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای شرکت کرده‌اند، تصریح کرد: مرکز فنی و حرفه‌ای امام حسین(ع) پتانسیل خوبی جهت تأمین نیروی کار ماهر واحدهای صنعتی شهرستان دارد کما اینکه تاکنون توانسته است به علت وجود کارگاه‌های فنی مانند تراش، جوشکاری و ... با برخی صنایع تعامل داشته باشد.

استقبال بانوان روستایی از آموزش

مسئول فنی و حرفه‌ای ابرکوه ابراز کرد: در بخش بانوان به علت وجود رشته‌های متنوع از جمله صنایع پوشاک، بافت، فرش، کامپیوتر، صنایع‌دستی، هنرهای تزئینی و هنرهای نمایشی استقبال از دوره‌ها به ویژه از سوی بانوان خانه‌دار روستایی بسیار چشمگیر است. در حوزه آقایان نیز رشته‌های تأسیسات، مکانیک، جوشکاری، برق و تراش فعال است.

 وی در خاتمه ابراز کرد: مرکز فنی و حرفه‌ای امام حسین(ع) تعامل بسیار خوبی با دانشگاه‌های این شهر مخصوصاً دانشگاه پیام نور، شریف و آزاد دارد و آموزش‌های عملی کارگاه‌های این دانشگاه‌ها در مرکز برگزار و پس از پایان دوره آموزشی و قبولی در آزمون‌های کتبی و عملی، موفق به اخذ گواهینامه بین‌المللی می‌شوند.

پایان پیام/ف

منبع: فارس
شناسه خبر: 980257