sayrem
17 بهمن 1401 - 16:21

خرید ۱۱۷ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران گیلان و مازندرانی

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به خرید ۱۱۷ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران گیلان و مازندرانی گفت: ۹۵ درصد مطالبات چایکاران هم پرداخت شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، حبیب جهانساز ظهر امروز در نشست خبری با جمعی از اصحاب رسانه استان گیلان اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی، امسال بالغ بر 117 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران گیلان و مازندران با ارزش 949 میلیارد تومان خریداری شده و 95 درصد مطالبات چایکاران هم پرداخت شد.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه قیمت برگ سبز چای متناسب با قیمت نهاده‌ها رشد می‌یابد، تصریح کرد: تسهیلاتی هم برای چایکاران و تامین کود آن‌ها در نظر گرفته شد و تاکنون 48 میلیارد تومان سرمایه در گردش در اختیار چایکاران گیلانی و مازندرانی قرار گرفت و 51 میلیارد تومان تسهیلات نیز برای جوان‌سازی و احیاء باغات پرداخت شد تا عملیات اصلاح باغ را انجام دهند که عمدتاً این تسهیلات برای انجام هرس‌های کف‌بر و کمربر است.

جهانساز با اشاره به تمهیدات پیش‌بینی شده برای کمک به تامین کود تولیدکنندگان گفت: در این راستا حدود 4 هزار تن کود از منابع صندوق خریداری شده و در حال توزیع است البته بخش زیادی از جبران هزینه‌های تولید دست خود کشاورزان است که بتوانند از راه اصلاح، احیاء و استفاده بهینه از نهاده‌ها به افزایش تولید برسند و هزینه‌های تولید را هم کاهش دهند و پیش‌بینی امکانات در این حوزه، امسال نسبت به سال‌های گذشته متفاوت است و امیدواریم بتوانیم شاهد سال تاریخی در حوزه صنعت چای باشیم.

وی به معضلات تبلیغ چای خارجی توسط برخی رسانه‌ها و صدا و سیما اشاره و بیان کرد: تبلیغ کالای خارجی در شرایطی که مشابه داخلی آن وجود دارد چه از طریق رسانه و بیلبوردها و روزنامه‌ها ممنوع بوده و جریمه دارد و انتظار می‌رود نهادهای نظارتی با ورود خود جلوی این گونه تبلیغات را بگیرند.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به شایعات مختلف درباره چای سنواتی گفت: کارگروهی در سطح ملی تشکیل شده که در آن تاکید شد، این نوع چای‌ به عنوان چای غیرقابل شرب باید به مصارف کمپوست و صنعتی برسد و در راستای مصوبه هیئت دولت نیز با نظارت این کارگروه به عنوان چای صنعتی برای صادرات استفاده شود و در حال حاضر  40 هزار تن چای سنواتی در گیلان و تهران موجود است.

جهانساز از اختصاص تسهیلاتی برای چایکاران جهت اصلاح، بازسازی و فعال‌سازی مجدد باغات چای اشاره و بیان کرد: انجام عملیات باغی هرس کف‌بر یا کمربر در بهسازی باغات بسیار موثر است البته با هزینه‌ دارد که در این راستا 35 میلیون تسهیلات به ازای هر هکتار و عملیات کف‌بر پرداخت می‌شود و این تسهیلات 4 درصد با بازپرداخت 3 ساله است لذا
هر کشاورزی اگر بتواند 10 درصد باغ خود را در یک بازه زمانی مشخص، عملیات کف‌بر انجام دهد در جوان‌سازی باغ موثر خواهد بود.

وی با اشاره به تاثیرات منفی اختصاص ارز دولتی به واردات محصول چای در سال‌های گذشته خاطرنشان کرد: اختصاص ارز دولتی برای واردات چای باعث شده بود که شاهد عدم هم‌ترازی در رقابت چای داخلی و خارجی باشیم تا جایی‌که چایکاران در قالب ارزهای ارزان‌قیمت، مالیات پنهان پرداخت می‌کردند اما حذف این ارز فرصتی را فراهم کرد تا برگ سبز چای با قیمت مناسبت‌تری ارائه شود و تشکل‌ها و چایکاران بیشتر پای کار باشند.

رئیس سازمان چای کشور به ضرورت برندسازی، احیاء و اصلاح باغات با کمک بخش خصوصی در این عرصه اشاره و بیان کرد: برنامه‌های آموزشی نیز در ابعاد مختلف برای چایکاران ارائه می‌شود و این کلاس‌ها با کمک بسیج مهندسین کشاورزی در سطح شهرستان‌ها برگزار می‌شود.

جهانساز با اشاره لزوم راه‌اندازی نهضت شخم باغات و استفاده از کود پتاسیم برای جلوگیری از تنش‌های آبی گفت: در کنار مصرف بخشی زیادی از چای تولیدی در داخل کشور، میزان صادرات در 9 ماهه اول به 27 هزار تن رسید و درآمد ارزی این بخش از صادرات چای و سایر محصولات مرتبط نیز بیش از 33 میلیون دلار بوده است.

انتهای پیام/612/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1022840